Ох, на наших вечорницях,
Хто сумний - розвеселиться!
Співи, танці, небелиці -
Гарні будуть вечорниці!!!"
З давніх-давен наші предки святкували так зване "свято долі", яке в наш час називають "Андріївські вечорниці" і святкують в ніч з 12 на 13 січня - перед днем Святого Андрія. Втім, історія даного свята абсолютно не стосується Святого Андрія. "Свято долі" наші предки святкували майже цілий грудень.
7 грудня хлопці та дівчата зустрічалися у хаті однієї з поважних жінок на селі та знайомилися між собою.
13 грудня на Андрія дівчата збиралися в тій же хаті і ворожили на свого "судженого - рядженого", займалися рукоділлям, готували справжні українські страви. Хлопці в той же час готували подарунки для дівчат і дарували їх 19 грудня - на свято Миколая.
Так і наше свято проходило в дусі стародавніх традицій у справжній українській світлиці. Ворожіння, ліплення вареників, рукоділля, забави... Особливо всім сподобалася забава із калитою. Калита - символ свята, обрядовий корж, що готується на свято Андрія. За допомогою стрічки калиту підвішувають на палку і хлопці по черзі намагаються вкусити. Найспритніший - поцілує ту дівчину, яку захоче. Найсмачнішою частиною свята стало пригощання гостей пампушками. Все наше дійство супроводжувалося українськими піснями:"Із сиром пироги", "Мені ворожка ворожила" тощо. Веселощі, гарний настрій та смачні пампушки створили незабутнє свято!!!
|